عکاس باشي بدون دوربين!
Photographer Without Camera
صدام وکره ی زمین

صدام حسین صبح امروز در بغداد به دار آویخته شد و پزشکان ، مرگ او را طی معاینات پزشکی تایید کردند.

خبر اعدام صدام مانند خبر دستگیری اش توسط نیروی های آمریکایی غیر منتظره بود. همه چیز به یک باره اتفاق افتاد. دستگیری ، محاکمه ی سریع و سپس اعدامی محقرانه. در نوشته ای در زمان دستگیری صدام هم اشاره کرده بودم که صدام به هیچ عنوان ویژگی یک دیکتاتور بزرگ را ندارد. ممکن است که دیکتاتور بوده باشد اما بزرگ ، هرگز.

امروز بی بی سی نیوز برنامه ی مفصلی در مورد اعدام صدام پخش کرد . این گزارش ها شامل زمان قدرت صدام ، دستگیری ، محاکمه و اعدام او بود. سیر این پازل آنقدر غیر منتظره و بی رحمانه بود که تاثیر عمیقی در جان بیننده داشت. خنده ها و قهقهه هایش در زمان قدرت ، بلاهت عرب گونه و عیش پسندش را عیان می کرد. و بعد تصویر هایی از دستگیری و به خاک افتادن او و محاکمه اش انسان را میخ کوب می کرد

بی بی سی در ادامه گزارش خود به سراغ ایران ( که گویا در تهران خلاصه می شود) رفت. با دو نفر از مردم ایران یکی خانم و دیگری آقا مصاحبه ای کوتاه کرد. هر دو با چهره های بحران زده شان که هیچ نشانه ای از خوشحالی در آن نبود ، هر دو معتقد بودند که که صدام بانی کشته شدن جوانان ما شده واعلام کردند که از اعدام او خوشحال هستند و آیا غایت آرزوی های ما این است؟ از مرگ یک انسان خوشحال می شویم؟ باید اعتراف کرد که خوشحال شدن از مرگ انسانی سخت و شاید غیر ممکن است . شاید یاد گرفته ایم که ابراز خوشحالی کنیم. در جنایات صدام کسی شک ندارد اما ساده انگارانه است که سیستم را مقصر ندانیم . سیستم است که انسان ها را به این ورطه می کشاند و انسان ها فقط مجریان آن هستند. سیستم ها هستند که انسان ها را هل می دهند و از آن ها جنایت کار می سازند. باورش سخت است اما اگر صدامی نمی بود ، کسی جای ِ او نقش صدام را ایفا می کرد. مشهرترین دیکتاتور تاریخ بشریت ، هیتلر بود که شاید دیگر مانند او پا به عرصه ی هستی نگذارد؛ اما باید قبول داشت که او هم قربانی سیستم ها بود . معروف است که می گویند این افراد ، معاونینی بس جانی و دیکتاتورتر از خود داشتند.فرض است که هیتلر بسیار انسان معمولی و از نظر شخصیتی و روانی در حالت عادی بوده و هر چه جنایت بوده بر گردن معاون او بوده است. از جمله ی این جنایات سوزاندن یهودیان بود. هیتلر ها و صدام ها فقط نقش را بازی می کنند . چه بسا که کارگردانان این نقوش باید به محاکمه کشیده شوند.

در آستانه ی سال 2007 میلادی گردن شکسته شده ی صدام در تلویزیون های مختلف نمایش داده شد تا امسال بدون هیجان پایان نیابد. باید طناب را دور گردن خودمان حس کنیم. سیستم ها مائیم . درست است ابتدای سال جدید است اما زیاد هم خوشحال نباشیم ، ما هنوز در کره ی زمین هستیم.

5 Comments:
Anonymous Anonymous said...
filme crasho bebin .

Anonymous ليشام said...
چاكريم خشايار خان :)

Anonymous آرزو said...
ای کاش من یک بزی بودم
:(

Anonymous Anonymous said...
به سامانم نمی پرسی ...

Anonymous mon'atef az hendestoon said...
Tu mere dil,
tu mere jan,
mera pyar!
Ti balaa missar,
khashooki pissar,
vooooy,
vooooy,
voooooooooooy( beshiveye lori adaa shavad)

Links to this post:
Create a Link
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from Please! Don't Smile.. Make your own badge here.