عکاس باشي بدون دوربين!
Photographer Without Camera
فلیکر
سایت فلیکر هم تقریبن در همه جا فیلتر شد. بهترین سایت عمومی ای بود که – برای به اشتراک گذاشتن عکس ها – سراغ داشتم. این اواخر تنها بهانه ی من برای عکاسی شده بود و از وقتی که فیلتر شد یک ماهی سر درگم بودم وعکس نگرفتم.

متاسفانه مسدود کردن سایت های مربوط به عکاسی ، موجی است که مدت هاست به راه افتاده . تقریبن همه ی سایت های هنری – عکاسی که امکان مشارکت عموم در آن هست، بسته شده. آیا درست است که سایتی را صرفن به دلیل این که پسوند یا پیشوند عکاسی را داراست مسدود کنیم ؟ به عواقب کار فکر شده ؟

البته این ها سوالاتی است که در منطقی ترین برخورد می توانیم داشته باشیم. تجربه ثابت کرده که این کارها ادامه دارد و گوش شنوا و منطقی نیز وجود ندارد . گویا قرار بر رفتار غیر منطقی است که بانیان فیلترینگ ، شالوده اش را ریخته اند. باید بدانند که هر رفتار غیرمنطقی و بدون شناختی ، پاسخی به همان ترتیب به همراه دارد. استفاده از فیلتر شکن ها یی که روز به روز هم پیشرفته تر هم می شوند ، همان پاسخ است. فیلتر شکن هایی که نه تنها فلیکر را بلکه همه ی سایت ها را به آسانی باز می کند . گویی این که فیلتری وجود نداشته. عبور از فیلتر نوعی نا به هنجاری مشروع را در انسان درونی می کند که سر زدن به همه ی سایت های فیلتر شده از پیامد های آن است. حکایت" آب که از سر گذشت" است. من که ازفیلتر عبور کرده ام پس چرا فقط به فلیکر سر بزنم ؟ به همین سادگی فیلترینگ نتیجه ی معکوس خواهد داد. کافی است یک مطالعه ی آماری هم صورت بگیرد. گرچه همه چیز بدیهی است.

مساله ی دیگر چرایی فیلتر کردن فلیکر ( به طور مشخص ) است. احتمالن مجریان مسدود کردن فلیکر نسبت به این سایت وموجی را که راه انداخته بود ، بی اطلاع بودند. کاش می شد آماری از تعداد مسافران خارجی فلیکری را به ایران به حضرات ارائه کرد. این همه مجتمع های ایرانی – اسلامی-انسانی را نشان داد. کاش می شد فعالیتی که دوستان ما در مساجد ، موزه ها ، حوزه های علمیه ، حسینیه ها و ... برای شناساندن فرهنگ و مردممان انجام دادند را یک جا به حضور این آقایان رساند.

مسافرت ها ی دسته جمعی ، ایران گردی ها ، دوستی های عمیق و شدیدن انسانی بدون هزینه ی دولتی را هم می بایست به فواید این سایت اضافه کرد. ایران را عکاسان فلیکر در کشورخوب شناساندند ، بدون این که چشم داشتی داشته باشند اما این تب هم زود تر از وقتی که انتظارش را داشتیم عرق کرد.بی نتیجه . تلخ.

برویم به دانلود فیلتر شکن جدید بپردازیم و در این خیال ِ خام باشیم که ممکن است فیلتر فلیکر برداشته شود. اما می دانیم که " باز آمدنت نیست ، چو رفتی ، رفتی!" .

به کجا می رویم؟!

2-
6 Comments:
Anonymous Salehُ said...
منطقی برخورد می کنی جوون
مگه فکر کردی کجایی

Anonymous Anonymous said...
من این عکس را اصلن دوست نداشتم .به خصوص گذاشتن اون چهره روی برگها.و چون ممکنه خشانت بشی ناشناس باقی می مونم !!!هه هه . هرچند لابد خیلی هم مهم نیست ما خوشمان بیاید یا نه ! .

Blogger خشایار said...
@ صالح :

می بینم که حسابی شاکی هستی. حق داری.

@ ناشناس :
اگر تو به حرفی که می زنی اعتقاد داری و مدرک منطقی یا حسی داری ، دیگه خوش اومدن یا نیومدن من نباید مهم باشه برات. اون چهره هم خودم هستم.
نمی تونم بگم خوشحال می شم کسی به عکسم بگه : بده اما مطمئنم که ناراحت هم نمی شم.

Anonymous Anonymous said...
bad az didane crash ye sari be kole jame bezan va az in ke salemi khoda ro shokr kon , har rooze ma pore az baste shodanha va bastanha va khfe kardanha , pas ......

Anonymous Anonymous said...
akset aliye mard , khaste nabashi . mach

Anonymous Anonymous said...
dorbina ghesti kharide dige...

Links to this post:
Create a Link
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from Please! Don't Smile.. Make your own badge here.